DPFF8S56J-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DPFF8S56J-F
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 800VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.799" (20.30mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.094" (27.80mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.701" L x 0.799" W (43.20mm x 20.30mm)
Product Status Active
Ratings -
Series DPFF
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 450V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.056 µF