DPM2W3P3K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DPM2W3P3K-F
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.575" (40.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.850" L x 0.669" W (47.00mm x 17.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series DPM
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3.3 µF