DPP2S33K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DPP2S33K-F
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" L x 0.335" W (20.00mm x 8.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series DPP
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 140V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.033 µF