DR1040-150-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
DR1040-150-R
Description:
FIXED IND 15UH 3.1A 50 MOHM SMD
In Stock : 10270
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Inductance 15 µH