DRAP124-1R0-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRAP124-1R0-R
Description:
FIXED IND 1UH 11.65A 3.8MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Current - Saturation (Isat) 22A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11.65 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 3.8mOhm Max
Inductance 1 µH