Home / DIP Switches / DS01-254-S-12BE
minImg
DS01-254-S-12BE
CUI Devices
Product No:
DS01-254-S-12BE
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, RA
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 12
Actuator Level Raised
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Slide (Standard)
Current Rating (Amps) 25mA
Contact Finish Gold
Circuit SPST
Height Above Board 0.264" (6.70mm)
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life -
Product Status Active
Series DS01-254
Body Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Length 1.256" (31.90mm)
Electrical Life 2,000 Cycles
Mfr CUI Devices
Pitch 0.100" (2.54mm), Full