DS1200HE-3-003
Artesyn Embedded Power
Product No:
DS1200HE-3-003
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required No
Approval Agency CB
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 100 A
Series DS1200 (1200W)
Power (Watts) 1200W
Type Front End
Efficiency 94%
Mfr Artesyn Embedded Power
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC