DS4E-M-DC48V
Panasonic Electric Works
Product No:
DS4E-M-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 5.76 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series DS
Operate Time 10 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 33.6 VDC