DS5000FP-16
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
DS5000FP-16
Package:
80-MQFP (14x20)
Description:
IC MCU 8BIT EXTRNL NVSRAM 80QFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8051
Speed 16MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type NVSRAM
RAM Size -
Number of I/O 32
Peripherals Power-Fail Reset, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 80-MQFP (14x20)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series DS500x
Package / Case 80-BQFP
Core Size 8-Bit
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Connectivity EBI/EMI, SIO, UART/USART
Program Memory Size External
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.75V ~ 5.25V