Home / Oscillators / DSC1001DI2-033.3330
minImg
DSC1001DI2-033.3330
Microchip Technology
Product No:
DSC1001DI2-033.3330
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
OSC MEMS AUTO -40C-85C SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) 15µA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 10.5mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q100
Series DSC1001
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Output CMOS
Mfr Microchip Technology
Base Resonator MEMS
Frequency 33.333 MHz