Home / Oscillators / DSC1030BE2-027.1200
minImg
DSC1030BE2-027.1200
Microchip Technology
Product No:
DSC1030BE2-027.1200
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC XO 27.1200MHZ CMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) 1µA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 3mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Series DSC1030, PureSilicon™
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3V
Output CMOS
Mfr Microchip Technology
Base Resonator MEMS
Frequency 27.12 MHz