Home / Oscillators / DSC1030BI1-100.0000T
minImg
DSC1030BI1-100.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1030BI1-100.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) 1µA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 5mA (Typ)
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series DSC1030, PureSilicon™
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3V
Output CMOS
Mfr Microchip Technology
Base Resonator MEMS
Frequency 100 MHz