Home / Oscillators / DSC1104CI5-100.0000T
minImg
DSC1104CI5-100.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1104CI5-100.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC XO 100.0000MHZ HCSL SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) 95µA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±10ppm
Current - Supply (Max) 42mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Series DSC1104
Type XO (Standard)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Output HCSL
Mfr Microchip Technology
Base Resonator MEMS
Frequency 100 MHz