Home / Oscillators / DSC1124AE5-065.0000T
minImg
DSC1124AE5-065.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1124AE5-065.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC XO 65.0000MHZ HCSL SMD
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) 22mA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±10ppm
Current - Supply (Max) 42mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Function Enable/Disable
Series DSC1124
Type XO (Standard)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.6V
Output HCSL
Mfr Microchip Technology
Base Resonator MEMS
Frequency 65 MHz