Home / Oscillators / DSC6001HE2A-027.0000
minImg
DSC6001HE2A-027.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC6001HE2A-027.0000
Description:
MEMS OSC XO 27.0000MHZ CMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Product Status Obsolete
Ratings AEC-Q100
Series DSC60XX
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Base Resonator MEMS
Frequency 27 MHz