Home / Oscillators / DSC6011JI2B-020.0000T
minImg
DSC6011JI2B-020.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6011JI2B-020.0000T
Description:
MEMS OSC., ULTRA LOW POWER, LVCM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) 1.5µA (Typ)
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q100
Series DSC60XXB
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-VLGA
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Resonator MEMS
Frequency 20 MHz