Home / Oscillators / DSC6101CI2A-020.0000T
minImg
DSC6101CI2A-020.0000T
Microchip Technology
Product No:
DSC6101CI2A-020.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Frequency Stability ±25ppm
Current - Supply (Max) 3mA (Typ)
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings AEC-Q100
Series DSC61XX
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Output CMOS
Mfr Microchip Technology
Base Resonator MEMS
Frequency 20 MHz