Home / Solenoids / DSOL-1351-12E
minImg
DSOL-1351-12E
Delta Electronics
Product No:
DSOL-1351-12E
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
SOLENOID PULL 1" 12VDC 25%
In Stock : 191
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Diameter - Shaft 0.500" (12.70mm)
Bushing Thread -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage - Rated 12VDC
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.968" L x 1.574" W x 1.417" H (49.99mm x 39.98mm x 35.99mm)
Product Status Active
Weight -
Shaft Detail Clevis
DC Resistance (DCR) 3.3Ohm
Series DSOL
Power (Watts) 44 W
Type Open Frame (Pull)
Technology Electromechanical
Mfr Delta Electronics
Duty Cycle Intermittent
Stroke Length 1.000" (25.40mm)