DSP1-DC24V-R
Panasonic Electric Works
Product No:
DSP1-DC24V-R
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 12.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.92 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series DSP
Operate Time 10 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC