Home / Microcontrollers / DSPIC30F3012-30I/SO
minImg
DSPIC30F3012-30I/SO
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F3012-30I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 18SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor dsPIC
Speed 30 MIPs
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 12
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 18-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series dsPIC™ 30F
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 24KB (8K x 24)
Data Converters A/D 8x12b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V