Home / Microcontrollers / DSPIC30F4012-30I/SO
minImg
DSPIC30F4012-30I/SO
Microchip Technology
Product No:
DSPIC30F4012-30I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 28SOIC
In Stock : 187
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Verified
Core Processor dsPIC
Speed 30 MIPs
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 20
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series dsPIC™ 30F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 48KB (16K x 24)
Data Converters A/D 6x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V