Home / Microcontrollers / DSPIC33FJ32GP302-E/SP
minImg
DSPIC33FJ32GP302-E/SP
Microchip Technology
Product No:
DSPIC33FJ32GP302-E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SPDIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor dsPIC
Speed 40 MIPs
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 4K x 8
Number of I/O 21
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SPDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 10x10b/12b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V