DTS090133SUDC-P12P
CUI Inc.
Product No:
DTS090133SUDC-P12P
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.4mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency -
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.461 lb (209.11 g)
Current - Output (Max) 1.33A
Series -
Power (Watts) 12 W
No Load Power Consumption -
Region Utilized -
Cord Length 72" (1.83m)
Efficiency 65%
Voltage - Output 9V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC