DTS120166UDC-P13P
CUI Inc.
Product No:
DTS120166UDC-P13P
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
User Guide
Operating Temperature 10°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency -
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 1.66A
Series -
Power (Watts) 20 W
No Load Power Consumption -
Region Utilized -
Cord Length 72" (1.83m)
Efficiency 70%
Voltage - Output 12V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC