DTS150200UTC-P5P
CUI Inc.
Product No:
DTS150200UTC-P5P
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Form Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Approval Agency CE, cULus, GS
Input Connector IEC 320-C8
Size / Dimension 3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.432 lb (195.95 g)
Current - Output (Max) 2A
Series -
Power (Watts) 30 W
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Region Utilized -
Cord Length 72" (1.83m)
Efficiency 70%
Voltage - Output 15V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC