DV14-250MB-M
Panduit Corp
Product No:
DV14-250MB-M
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
In Stock : 1157
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Non-Mating End Insulated
Tab Width 0.250" (6.35mm)
Tab Length -
Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
Color Blue
Terminal Type Standard
Contact Finish Nickel
Termination Crimp
Gender Male
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Wire Gauge 14-16 AWG
Series Pan-Term®
Length - Overall 0.960" (24.38mm)
Insulation Diameter 0.180" (4.57mm)