DV50K3225R2
Bourns Inc.
Product No:
DV50K3225R2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
DV SERIES 50V 3225 PKG SMD VARIS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 kHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Series DV
Energy 2.5J
Package / Case 3225 (8063 Metric)
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 50 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 65 V
Current - Surge 400 A