DW-06-10-T-D-710
Samtec Inc.
Product No:
DW-06-10-T-D-710
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 12
Color Black
Length - Post (Mating) 0.010" (0.254mm)
Termination Solder
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height 0.710" (18.034mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)