E2A-M18KN16-M1-B2
Omron Automation and Safety
Product No:
E2A-M18KN16-M1-B2
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 16MM CYL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67, IP69K
Termination Style Connector
Sensing Distance 0.630" (16mm)
Output Type PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency 400Hz
Shielding Unshielded
Product Status Obsolete
Indicator LED
Series E2A
Package / Case Cylinder, Threaded - M18
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 32V