E2E-X16MB1D12-M1
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X16MB1D12-M1
Description:
SENSOR INDUCT 16MM PNP M12 NO
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67, IP69K
Termination Style Connector
Sensing Distance 0.63" (16mm)
Output Type PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency 400Hz
Shielding Unshielded
Series E2E NEXT
Package / Case Cylinder, Threaded - M12
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V