E2E-X16MC1L12 2M
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X16MC1L12 2M
Description:
SENSOR INDUCT 16MM PNP M12 NO
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67, IP69K
Termination Style Cable Leads
Sensing Distance 0.63" (16mm)
Output Type NPN-NO, 3-Wire
Response Frequency 400Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E NEXT
Package / Case Cylinder, Threaded - M12
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V