E2E-X16MC3L18-M1
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X16MC3L18-M1
Description:
SENSOR INDUCT 16MM NPN M18 NO/NC
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67, IP69K
Termination Style Connector
Sensing Distance 0.630" (16mm)
Output Type NPN-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency 400Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E NEXT
Package / Case Cylinder, Threaded - M18
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V