E2E-X18ME1-M1
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X18ME1-M1
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 18MM CYL
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67
Termination Style Connector
Sensing Distance 0.709" (18mm)
Output Type NPN-NO, 3-Wire
Response Frequency 100Hz
Shielding Unshielded
Product Status Obsolete
Indicator LED
Series E2E
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 40V