E2E-X1R5F2-M3
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X1R5F2-M3
Description:
SENSOR PROX INDUCT 1.5MM CYLIND
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67
Termination Style Connector
Sensing Distance 0.059" (1.5mm)
Output Type PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency 2kHz
Shielding Shielded
Product Status Obsolete
Indicator LED
Series E2E
Package / Case Cylinder, Threaded - M8
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 40V