E2E-X1R5Y2
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X1R5Y2
Description:
SENSOR PROX INDUCT 1.5MM CYLIND
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67
Termination Style Cable Leads
Sensing Distance 0.059" (1.5mm)
Output Type SCR-NC, 2-Wire
Response Frequency 25Hz
Shielding Shielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E
Package / Case Cylinder, Threaded - M8
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 20 VAC ~ 264 VAC