E2E-X30MB1DL30 2M
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X30MB1DL30 2M
Description:
SENSOR INDUCT 30MM PNP M30 NO
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67, IP69K
Termination Style Cable Leads
Sensing Distance 1.181" (30mm)
Output Type PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency 100Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E NEXT
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V