E2E-X50MC2L30-M1
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X50MC2L30-M1
Description:
SENSOR INDUCT 50MM NPN M30 NC
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67, IP69K
Termination Style Connector
Sensing Distance 1.969" (50mm)
Output Type NPN-NC, 3-Wire
Response Frequency 100Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E NEXT
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V