E2E-X5ME1-10
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X5ME1-10
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 5MM CYLIND
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67
Termination Style Cable Leads
Sensing Distance 0.197" (5mm)
Output Type NPN-NO, 3-Wire
Response Frequency 400Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E
Package / Case Cylinder, Threaded - M12
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 40V