E2E2-X10MB1 5M
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E2-X10MB1 5M
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67
Termination Style Cable Leads
Sensing Distance 0.394" (10mm)
Output Type PNP-NO, 3-Wire
Response Frequency 200Hz
Shielding Unshielded
Product Status Obsolete
Indicator LED
Series E2E
Package / Case Cylinder, Threaded - M18
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 55V