E3AS-L80MD 5M
Omron Automation and Safety
Product No:
E3AS-L80MD 5M
Description:
PHOTOELECTRIC SENSOR; BACKGROUND
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IEC 60529 IP67, IP69K
Response Time 1ms
Sensing Distance 0.394" ~ 3.150" (10.00mm ~ 80.00mm)
Output Configuration PNP
Sensing Method Background Suppression
Light Source Red (650nm)
Product Status Active
Connection Method Cable
Series E3AS-L
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Mfr Omron Automation and Safety
Cable Length 196.85" (5m)