E3F2-DS30B4-M1-M
Omron Automation and Safety
Product No:
E3F2-DS30B4-M1-M
Description:
SENSOR REFLECTVE 300MM PNP AXIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IEC IP67, IP69K
Response Time 2.5ms
Sensing Distance 11.811" (300mm)
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Sensing Method Reflective, Diffuse
Light Source Infrared
Product Status Obsolete
Connection Method Connector
Series E3F2
Voltage - Supply 10V ~ 30V