E3T-FT12-M3J 0.3M
Omron Automation and Safety
Product No:
E3T-FT12-M3J 0.3M
Description:
SENSOR THROUGH-BEAM 500MM NPN
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IEC IP67
Response Time 1ms
Sensing Distance 19.685" (500mm)
Output Configuration NPN - Open Collector/Dark-ON
Sensing Method Through-Beam
Light Source Red (650nm)
Product Status Active
Connection Method Connector
Series E3T
Voltage - Supply 12V ~ 24V