Home / Encoders / E50S8-5-2-T-24
minImg
E50S8-5-2-T-24
Autonics
Product No:
E50S8-5-2-T-24
Manufacturer:
Autonics
Description:
ENCODER 50MM 5PPR 12-24VDC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Termination Style Cable
Output Type Totem Pole
Actuator Type 8mm Dia Flatted End
Encoder Type Incremental
Rotational Life (Cycles Min) -
Built in Switch No
Mounting Type Chassis Mount
Orientation User Selectable
Product Status Active
Series E50S
Voltage - Supply 12V ~ 24V