E5CSZ-RT AC100-240
Omron Automation and Safety
Product No:
E5CSZ-RT AC100-240
Description:
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Display Characters - Height 0.531" (13.50mm)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Termination Style Screw Terminal
Output Type Relay
Control Method On/Off, Proportional (PID)
Number of Characters Per Row 3.5
Communications -
Panel Cutout Dimensions Square - 45.00mm x 45.00mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Weight 0.265 lb (120.2 g)
Series E5CSZ
Type Temperature Controller (RTD, Type J, K, L)
Display Type LED - Red Characters
Voltage - Supply 100 ~ 240VAC
Mfr Omron Automation and Safety
Input Range -99°C ~ 1300°C