E5EC-QQ4D5M-011
Omron Automation and Safety
Product No:
E5EC-QQ4D5M-011
Description:
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Display Characters - Height 0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Screw Terminal
Output Type Relay (4), Voltage (External SSR) (2)
Control Method On/Off, Proportional (PID)
Number of Characters Per Row 4, 4, 4
Communications -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Weight 0.463 lb (210.01 g)
Series E5EC
Type Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Display Type LCD - Tri Color Characters, Backlight
Voltage - Supply 24VAC/DC
Mfr Omron Automation and Safety
Input Range -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC