Home / LED Drivers / EBR010U-0700-14
minImg
EBR010U-0700-14
ERP Power, LLC
Product No:
EBR010U-0700-14
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Description:
120 VAC, 87% EFFICIENCY, ROUND P
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 90°C
Voltage - Input (Max) 132VAC
Termination Style Wire Leads
Approval Agency CE, cURus
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.28" Dia x 1.25" H (57.9mm x 31.8mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 700mA
Ratings IP20
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series EBR (10W)
Power (Watts) 10 W
Type Constant Current
Efficiency 85%
Voltage - Output 9 ~ 14V