ECA-0JHG471B
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-0JHG471B
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series NHG-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 345 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 470 µF