ECA-1AM101B
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1AM101B
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 4000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series M-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 255 mA @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 100 µF