ECE-A1CKS220
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A1CKS220
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
In Stock : 13043
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 39 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series KS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 66.3 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 22 µF