ECE-A1EKK3R3
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A1EKK3R3
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.118" Dia (3.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KK
Package / Case Radial, Can
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 3.3 µF